O wystawie
Celem wystawy jest prezentacja i popularyzacja tradycyjnej ludowej twórczości zabawkarskiej (kontekst kulturowy, społeczny i ekonomiczny), pod wieloma względami odmiennej od twórczości współczesnej. Na wystawie zostały przybliżone sylwetki oraz prace twórców z wiodących ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce: żywiecko-suskiego, rzeszowskiego, myślenickiego i kieleckiego. Prezentujemy tu prace z następujących dziedzin: zabawkarstwo, malarstwo, rzeźba (drewniana i ceramiczna), wycinankarstwo. Na powierzchni wystawowej zostały wydzielone „miejsca specjalne”, gdzie można bliżej zapoznać się z etapami powstawania zabawek, a także z materiałami, z których są wykonane.Co można zobaczyć?
Ta wystawa ma również charakter interaktywny. Stworzyliśmy okazję do pobawienia się np. w wyścigi drewnianych kurek schodzących po równoważni i do zastanowienia się, jak działają tradycyjne zabawki – dzięciołek, który stuka i schodzi w dół po drążku, klepak czy karuzelka. W taki sposób nawet trudne prawa nauki staną się łatwiejsze do przyswojenia przez naszych młodziutkich zwiedzających.Zwróć uwagę na eksponaty:
Karuzelka
Zabawka drewniana wykonana ręcznie, pochodząca z Ośrodka Kieleckiego, wykonana przez twórcę ludowego Andrzeja Kozłowskiego.
Klepak
Zabawka drewniana na kiju, poruszana za pomocą mechanizmu kołowego przedstawiająca np. motylka, który przy poruszaniu się kółek klaszcze głośno skrzydłami.
Ptaszki drewniane
Jednym z ważnych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce jest położona na granicy Beskidu Żywieckiego gmina Stryszawa. Miejscowość zasłynęła z pięknie malowanych drewnianych ptaszków. Najczęściej wykonywano pliszki, kraski, dzięcioły, jastrzębie oraz papugi. Ptaszki stryszawskie oprócz znaczenia ludycznego oraz estetycznego spełniały funkcję magiczną, dawano je w prezencie na „nowe mieszkanie”, aby zapewnić spokój i przychylność temu domowi.