Bohaterowie polskich animacji

O wystawie

„Bohaterowie polskich animacji” to tytuł wystawy stałej, którą od października 2019 roku można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na ekspozycji odnajdziemy plan filmowy, a ponadto: oryginalne lalki, celuloidy, dekoracje, szkice rysunkowe, storyboardy i wiele innych archiwaliów.

Co można zobaczyć?

Na wystawie można zobaczyć bohaterów z kilkudziesięciu seriali i filmów animowanych dla dzieci. Są to postacie dobrze już znane, ale także i te, które całkiem niedawno zadebiutowały na ekranie. Wśród nich znajdziemy: Bolka i Lolka, Reksia, Błękitnego Rycerzyka, Plastusia, Muminki, Mordziaki, Jeża Kleofasa, Kapitana Klipera, Kubę i Śrubę, Mami Fatale, Pomysłowego Dobromira, Misia Colargola, Wikinga Tappi’ego, Żubra Pompika i wielu innych.

Zwróć uwagę na eksponaty:

Miś uszatek

eksponat_11_01
eksponat_11_02
previous arrow
next arrow
Serial emitowany w latach 1975-1987. Misia charakteryzowało klapnięte uszko. Wymyślił go poeta i bajkopisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki. Miś stał się bohaterem dużej ilości książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków.

Reksio

eksponat_12_01
eksponat_12_02
previous arrow
next arrow
Pierwowzorem postaci Reksia był terier – pies twórcy bajki o Reksiu Lechosława Marszałka. Serial emitowany był w latach 1967-1990.

Miś Coralgol

eksponat_13_01
eksponat_13_02
eksponat_13_03
previous arrow
next arrow
Na przykładzie Misia Coralgola można zobaczyć jak w przekroju wyglądają postacie, podczas tworzenia filmów animowanych. W środku postaci zamontowano szkielet przegubowo-kulkowy.

Zobacz pozostałe wystawy:

Charakter wystawy
  • Wystawa stała

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 20 zł bilet ulgowy – 10 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367