Zabawajki

O wystawie

Celem wystawy jest prezentacja i popularyzacja tradycyjnej ludowej twórczości zabawkarskiej (kontekst kulturowy, społeczny i ekonomiczny), pod wieloma względami odmiennej od twórczości współczesnej. Na wystawie zostały przybliżone sylwetki oraz prace twórców z wiodących ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce: żywiecko-suskiego, rzeszowskiego, myślenickiego i kieleckiego. Prezentujemy tu prace z następujących dziedzin: zabawkarstwo, malarstwo, rzeźba (drewniana i ceramiczna), wycinankarstwo. Na powierzchni wystawowej zostały wydzielone „miejsca specjalne”, gdzie można bliżej zapoznać się z etapami powstawania zabawek, a także z materiałami, z których są wykonane.

Co można zobaczyć?

Ta wystawa ma również charakter interaktywny. Stworzyliśmy okazję do pobawienia się np. w wyścigi drewnianych kurek schodzących po równoważni i do zastanowienia się, jak działają tradycyjne zabawki – dzięciołek, który stuka i schodzi w dół po drążku, klepak czy karuzelka. W taki sposób nawet trudne prawa nauki staną się łatwiejsze do przyswojenia przez naszych młodziutkich zwiedzających.

Zwróć uwagę na eksponaty:

Karuzelka

eksponat_14_02
eksponat_14_01
eksponat_14_03
previous arrow
next arrow
Zabawka drewniana wykonana ręcznie, pochodząca z Ośrodka Kieleckiego, wykonana przez twórcę ludowego Andrzeja Kozłowskiego.

Klepak

eksponat_15_01
eksponat_15_02
previous arrow
next arrow
Zabawka drewniana na kiju, poruszana za pomocą mechanizmu kołowego przedstawiająca np. motylka, który przy poruszaniu się kółek klaszcze głośno skrzydłami.

Ptaszki drewniane

eksponat_16_01
eksponat_16_02
eksponat_16_03
eksponat_16_04
previous arrow
next arrow
Jednym z ważnych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce jest położona na granicy Beskidu Żywieckiego gmina Stryszawa. Miejscowość zasłynęła z pięknie malowanych drewnianych ptaszków. Najczęściej wykonywano pliszki, kraski, dzięcioły, jastrzębie oraz papugi. Ptaszki stryszawskie oprócz znaczenia ludycznego oraz estetycznego spełniały funkcję magiczną, dawano je w prezencie na „nowe mieszkanie”, aby zapewnić spokój i przychylność temu domowi.

Zobacz pozostałe wystawy:

Charakter wystawy
  • Wystawa stała

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 20 zł bilet ulgowy – 10 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367