7-24 lipca 2020 Letnie warsztaty w Muzeum

7-24 lipca 2020 Letnie warsztaty w Muzeum

ABC sztuki

letnie warsztaty w Muzeum Zabawek i Zabawy

7.07 „Sztuka ekslibrisu w kolorze”

Uczestnicy zajęć zapoznani zostaną z kolekcją ekslibrisów znajdująca się w zbiorach Działu Biblioteki i Informacji Naukowej Muzeum Zabawek i Zabawy, a następnie zaprojektują i wykonają techniką wydrapywania własny ekslibris.

Wiek uczestników: od 8 lat

08.07 Widoczki/sekrety twórcza przestrzeń dzieci

Widoczki/Sekrety – podwórkowa rozrywka z czasów PRL-u, polegająca na zakopywaniu w ziemi tak zwanych widoczków lub sekretów. Uczestnicy zajęć poznają ten rodzaj zabawy, zapoznają się z terminem kompozycji w plastyce. Przybliżona zostanie im też twórczość polskich artystek,
które w swoich działaniach twórczych odwołują się do wyżej wspomnianej zabawy dziecięcej. Na warsztatach każde dziecko wykona swój widoczek/sekret, który zakopie w ogrodzie na dziedzińcu muzeum. Wykonane przez dzieci prace będą dla nich dostępne przez całe wakacje.
Będzie można przyjść pokazać swój sekret rodzinie bądź znajomym lub też sprawdzać jakim ulega zmianom. Trzeba tylko pamiętać by dobrze oznaczyć tylko sobie znajome miejsce 😉 Każdy uczestnik zajęć otrzyma również pakiet materiałów do robienia widoczków, który zabierze ze sobą do domu i będzie mógł go wykonać w swoim ogrodzie.
 
Wiek uczestników: od 7 lat
 

9.07 „Muzyczny alfabet”

Uczestnicy mając do dyspozycji bębny i bum-bum rurki i inne instrumenty perkusyjne, będą tworzyć własne rytmy.

Wiek uczestników: od 8 lat

10.07 „Wycinany świat superbohater”

Korzystając z szerokiego zakresu działań plastyczno-technicznych, uczestnicy zmienią zwykłe pudełko w ulubionego superbohatera, dyskutując przy okazji jakie cechy powinna posiadać taka postać oraz dlaczego szczególnymi względami darzą konkretnego bohatera.

Wiek uczestników: od 8 lat

14.07 „Moda to zabawa”

Projektowanie ubioru to fascynująca przygoda. Można się będzie o tym przekonać na warsztatach

kreatywnych, które w formie zabawy nie tylko przybliżą historię mody i sylwetki sławnych projektantów, lecz także dadzą możliwość stworzenia własnego projektu w oparciu o wybrane muzealne eksponaty. W tym przypadku inspiracją dla dzieci będą lalki w strojach z różnych epok. Warsztaty modowe to bliskie spotkanie nie tylko ze sztuką projektowania ubioru, lecz także z muzealnymi zbiorami.

Wiek uczestników: od 7 lat

15.07 „Sploty na ramie tkackiej”

Uczestnicy warsztatów otrzymają gotowe ramki, na które trzeba będzie założyć osnowę. Ramki tkackie wraz z kolorową wełną posłużą do wykonania mini gobelinów, kilimów czy makatek.

Wiek uczestników: od 8 lat

16.07 „Linia, plama…kompozycja”

Czy linia i plama mogą stać się artystycznymi narzędziami? Czy czarna kropka na białym tle może być dziełem sztuki? Jak zostać projektantem i czy każdy może być artystą? Między innymi na te pytania odpowiemy w trakcie warsztatów „Linia, plama…kompozycja”. Dzieci podczas ich trwania poznają podstawy projektowania. Porozmawiamy o abstrakcjonistach i o tym czym były dla nich: linia i plama. Uczestnicy zaprojektują wzory własnych stempli, które przeniesione na papier posłużą do wykonania okładki na książkę.

Prosimy aby dzieci na warsztaty „Linia, plama…kompozycja” przyniosły swoją ulubioną książkę.

Wiek: od 8 lat

17.07 „Stroje renesansowe i barokowe”

Wybór odpowiedniego stroju to niełatwa sztuka, zwłaszcza gdyby przenieść się w czasie do epoki Renesansu i Baroku. Jakie suknie nosiły wówczas panie aby wyglądać modnie? W co ubierali się eleganccy panowie? Jakie były nieodzowne dodatki do strojów? uczestnicy zastanowią się, co w ubiorach z dawnych wieków było wygodne i funkcjonalne, a co z dzisiejszej perspektywy wydawać się może nieco dziwne i zabawne. Uczestnicy wykonają lalkę oraz zaprojektują strój inspirowany Renesansem lub Barokiem.

Wiek uczestników: od 8 lat

21.07 „Mały konserwator”

Warsztaty przybliżą uczestnikom sztukę konserwacji eksponatów muzealnych, zapoznają ze specyfiką pracy w dziale gromadzenia zbiorów ze szczególnym uwzględnieniem roli pracowni konserwatorskiej. Część praktyczna obejmie pracę z gotowymi modelami kartonowymi i tekturowymi nawiązującymi do eksponatów ze zbiorów naszego muzeum.

Zadaniem uczestników będzie ocena konserwatorska modeli, a następnie wykonanie adekwatnych zabiegów konserwatorskich.

Wiek uczestników: 7 11 lat

22.07 „Projektujemy chustę na ramiona”

Uczestnicy wykonają chusty zdobione frędzlami, pomponami lub tasiemkami. Użyty materiał będzie można także malować farbami i specjalnymi pisakami.

Wiek uczestników: od 8 lat

23.07 „Sztuka kamuflażu”

Zajęcia pozwolą zapoznać się z tajnikami sztuki upiększania i uatrakcyjnienia wyglądu ludzi na przestrzeni lat. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania „historycznych kosmetyków” używanych dawniej do makijażu. Omówiona zostanie ich rola oraz znaczenie popularnych wówczas barwników oraz pigmentów roślinnych używanych do malowania ciała i twarzy. Na koniec zajęć wszystkie dzieci otrzymają własną maskę, na której wykonają artystyczną charakteryzację.

Wiek uczestników: od 7 lat

24.07 „Na służbie niewidzialnej królowej sztuka mówienia zabawa słowem”

Bajkowa opowieść współtworzona przez uczestników będzie zawierała ćwiczenia komunikacyjne. Zabawa przyczyni się do rozwijania wyobraźni i kreatywności. Zajęcia oparte będą o wcielanie się w role i rozwiązywanie konfliktów bez przemocy. Uczestnicy będą musieli współpracować, rozmawiać, słuchać innych i wyciągać wnioski, a wszystko to w bajkowym klimacie. Sztuką jest mówić!

Wiek uczestników: od 8 lat

Wtorek - Niedziela 9:00 - 17:00
Poniedziałek: nieczynne

bilet normalny – 20 zł bilet ulgowy – 10 zł (obejmuje: uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, emerytów i rencistów)

Kielce ul. Pl. Wolności 2
25-367